Suplementy diety z kofeiną – kiedy warto stosować?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Suplementy diety z kofeiną – kiedy warto stosować?

Kofeina to jeden z najczęściej stosowanych „wspomagaczy”. Pobudza, dodaje energii i pozytywnie wpływa na sprawność umysłową i fizyczną. Dlatego tak wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez ulubionej kawy, a zarwana noc w związku z pracą lub nauką nie może odbyć się bez porządnej dawki tego aromatycznego napoju. Kofeina może być przyjmowana w różnym celu i w różnej formie: kawa, napoje energetyczne i suplementy diety opierają swe działanie właśnie na tej substancji. Jak działa kofeina i czy warto przyjmować ją w trakcie treningów?

Kofeina – działanie

 

Kofeina oddziałuje na centralny układ nerwowy i zwiększa koncentrację oraz zmniejsza odczucie zmęczenia. Poprawia samopoczucie, refleks, przyspiesza tętno i przemianę materii oraz działa mobilizująco. Wpływa więc pozytywnie zarówno na możliwości fizyczne, jak i psychiczne, przez co jest często i chętnie stosowana w suplementach diety. Warto wiedzieć, że mimo iż kofeina ma działanie moczopędne, to spożywana w standardowych dawkach (do 300 mg na dobę) nie powoduje odwodnienia.

 

Kiedy warto stosować kofeinę?

 

Suplementy sportowe, suplementy pobudzające i suplementy na odchudzanie. To tylko niektóre preparaty, w których często stosowana jest kofeina. Jej szerokie zastosowanie wynika z rozmaitych właściwości i dużego wpływu na organizm. Na pewno dodatek kofeiny w suplementach diety przyniesie wiele korzyści, a rodzaj stosowanych preparatów należy dobrać do oczekiwanych rezultatów i zaplanowanych celów. W zależności od przeznaczenia suplementu będzie on zawierał różne dodatkowe substancje. Przykładowo dobra przetreningówka, może zawierać takie substancje jak: beta-alanina, kofeina, arginina, tauryna i witaminy.

 

Kofeina dla sportowców

 

Kofeina jest popularna wśród sportowców, gdyż szybko dodaje energii, a efekt może utrzymywać się nawet przez 4 godziny. To oznacza, że kofeina może pomóc w robieniu dłuższych i bardziej intensywnych treningów, a dodatkowo motywuje do działania. Kofeina pobudza również organizm do spalania tkanki tłuszczowej, ułatwiając utrzymanie jej na niskim poziomie, co poprawia ogólny wygląd sylwetki. Dodatkowo pod jej wpływem zwiększa się wydzielanie testosteronu, czyli kluczowego męskiego hormonu. Suplementy z kofeiną sprawdzą się podczas uprawiania sportów wytrzymałościowych, a także w sportach drużynowych i ćwiczeniach interwałowych. Jak stosować kofeinę? Aby osiągnąć największe korzyści, należy przyjmować ją bezpośrednio przed treningiem (siłowym, biegiem, meczem itp.) i ewentualnie uzupełniać w trakcie długotrwałego treningu, który trwa powyżej 60 minut.

 

Kofeina w trakcie odchudzania

 

Suplementy na odchudzanie bardzo często zawierają kofeinę ze względu na jej działanie przyspieszające przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście stosowanie samej kofeiny nie wystarczy, aby schudnąć, a stosowanie suplementów powinno być połączone ze zmianą diety oraz wprowadzeniem większej ilości ruchu. Jednak spalacze tłuszczu mogą znacznie przyspieszyć osiągnięcie pożądanych efektów.

 

Kofeina na koncentrację

 

Od dawna wiadomo, że kofeina poprawia funkcjonowanie mózgu, pamięć i zdolności poznawcze, dlatego suplementy na koncentrację często ją zawierają. Dodatkowo zmniejsza ona odczucie zmęczenia i senności, a więc pozwala na dłuższe i lepsze skupienie się na wykonywanych czynnościach. Tego typu suplementy diety poleca się więc osobom pracującym umysłowo oraz uczącym się.

 

W czym występuje kofeina?

 

Kofeina naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych. Najpopularniejsza i najbardziej znana jest oczywiście kawa. Jej zawartość w pojedynczej filiżance zależy od jej gatunku i sposobu jej przyrządzenia, a najmocniejsze jest popularne włoskie espresso oraz kawa z kawiarki. Najmniej kofeiny znajduje się w kawie rozpuszczalnej oraz kawach z dużą ilością dodatków, a małą zawartością czystej kawy. Kofeinę można znaleźć również w ziarnach kakaowca, a więc np. w czekoladzie, liściach herbaty i owocach guarany.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *