Baza gastronomiczna stolicy Słowenii – Lublany

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Baza gastronomiczna stolicy Słowenii - Lublany

W stolicy Słowenii – Lublanie, możemy znaleźć zarówno punkty gastronomiczne, jak i wykwintne restauracje oferujące dania kuchni całego świata. Najwięcej lokali działa przy staromiejskich uliczkach, na przykład ulicy Trubarjeva, na Mestnim i Starim trgu oraz nad rzeką Ljublajanicą, głównie przy Cankarjevo nabrezju. Niejedną miłą knajpkę możemy znaleźć także w centrum miasta, na ulicy Slovenskiej i równoległych do niej mniejszych uliczkach wiodących od Starego Miasta do dworca.

Na ulicy Kolodvorskiej przy dużym skwerze naprzeciwko dworca, działa kilka restauracji barów o niższym standardzie – ich zaletą jest to, że są czynne do późna, niektóre nawet do 3.00 nad ranem, zatem przy małym co nieco możemy tu na przykład czekać na pociąg, kiedy hala dworca jest już zamknięta. Standardowym daniem jest burek lub kebab, z jogurtem do picia. Warto odwiedzić takie oto restauracje i punkty gastronomiczne:

 

1). Cafe Romeo – znajduje się naprzeciwko Julija Restaurant. Jest to świetne miejsce na przekąski i drinka w porze lunchu lub wieczorem.

 

2). Gostlina na Gradu – jest to popularny turystyczny lokal na dziedzińcu zamku. Mimo ciekawej lokalizacji ceny nie przerażają; wieczorem i w weekendy warto pomyśleć o rezerwacji. W menu specjały słoweńskie i środkowoeuropejskie.

 

3). Gostlina Sestica – to historyczny lokal – najstarsza restauracja w stolicy Słowenii, działająca nieprzerwanie od 1776 roku. Dystyngowane wnętrze w stylu z końca XIX wieku, do tego narodowa kuchnia słoweńska i znakomita karta win. Ceny wysokie, choć i tak niższe w tej klasy restauracjach w bardziej prestiżowych lokalizacjach na Starym Mieście.

 

4). Julija Restaurant – nowoczesny i ekstremalnie popularny lokal w sercu Starego Miasta oferuje nowoczesną kuchnię międzynarodową, ale i typowe słoweńskie jedzenie; sławą cieszą się serwowane tu desery i ciasta.

 

5). Le Petit-Cafe – możemy poczuć się tu niemal jak w Paryżu – popijając cappuccino w stylowym wnętrzu, z widokiem na pomnik Napoleona, zjeść pyszne śniadanie albo wpaść na obiad w ciągu dnia. Latem serwowane są doskonałe sorbety, znów zimą – grzane wino.

 

6). Pub Plecnik – godny polecenia lokal, mieszczący się w starej, klimatycznej piwnicy klasztoru Urszulanek. Burgery, dania z rusztu i owoce morza, do tego oszałamiający wybór piw i innych alkoholi.

 

7). Pizzeria Ljubljanski Dvor – położona jest na rogu Dvorni trg i Hribarjevo Nabrezja, w przyziemiu zabytkowej kamieniczki; z dużym ogródkiem od strony placu i drugim nad rzeką. Pizza od 7,5 euro, niestety bardzo mała. Warto podejść do należącego do pizzerii punktu sprzedaży pizzy na kawałki (oraz innych potraw i sałatek) od strony Kongresnego trgu.

 

8). Restauracja Sokol – dostaniemy tu zupy za około 4 euro, dania główne od 10 euro. Znakomita restauracja oferująca duży wybór słoweńskich dań narodowych, wspaniałe wina. Ceglane sklepienie, drewniane stoły i ławy, bar obwieszony główkami czosnku i pękami ziół, wielki, opalany drewnem piec do pizzy, gliniane dzbanki służące za lampki nad stołami – atmosfera niezapomniana, ale i nasz portfel na długo zapamięta to miejsce.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *